Informace / Information

 

Standard britské kočky 

 

Typ: středně velká až velká kočka

Hlava: kulatá, masivní, se širokou lebkou. Nos krátký, rovný a široký, s lehkým prohnutím, avšak nesmí mít žádný stop. Brada je silná. Uši jsou malé, na špičkách lehce zakulacené a od sebe daleko posazené.

Oči: Velké, kulaté, široce otevřené, daleko od sebe posazené. Barva může být: 

a)oranžová (tmavá, až měděná)

b)modrá (kočky barvy colorpoint)

c)zelená (stříbřité a variace stříbřité barvy)

d)nestejná - jedno oko modré, druhé oranžové

Tělo: Zavalité, svalnaté, silný, mohutný hřbet, svalnatá "cobby" postava

Srst: Krátká a hustá, nepřiléhavá, hustá podsada, jemná.

Končetiny: Krátké, silné, tlapky pevné, kulaté a silné.

Ocas:Krátký, tlustý se zakulacenou špičkou

 

 

Proč kotě s pp?

 

 • Proč kotě s PP?
  1. mám jistotu, že kočka odpovídá plemeni
  2. chovatel musí dodržovat chovatelský řád
  3. mám v ruce kupní smlouvu, v případě problému se mám kam obrátit
  4. správný chovatel mi kdykoliv ochotně poradí
 • Proč ne kotě bez PP?
  1. nemohu poznat, jestli je kotě daného plemene či nikoliv
  2. množitel nemusí dodržovat nic a množí čistě pro zisk
  3. kotě nemusí být očkované ani základní vakcínou  

 

Nechci kotě s PP, protože nechci s kočičkou chodit na výstavy.
Toto je základní omyl všech nezkušených začátečníků – s kočičkou s PP NEMUSÍTE chodit na výstavy!

Chovatelé ušlechtilých koček musí odchovávat všechna koťata s PP. PP je jako rodný list, koťata, která chce majitel prodat na mazlíka, také dostanou PP, ve kterém může být přetisk NEVHODNÉ K CHOVU. (Tato koťátka nejsou nijak nemocná, pouze mohou mít např. chyby v barvě nebo kresbě a tudíž se nehodí pro další chov, což nemění nic na tom, že se mohou stát dobrým kočičím kamarádem). Jedině průkaz původu rodokmen Vám zaručí, že si kupujete kočku daného plemene a barvy a ne křížence či potomka rodičů, kteří plemeno připomínají jen vzdáleně. Z rodokmenu se lze též dovědět, zda kotě pochází z příbuzenské plemenitby či nikoliv. U kočky bez PP nevíte, zda její rodiče nebyli blízcí příbuzní, či dokonce sourozenci.
Odchováváním koťat na kočkách bez PP se ztrácejí charakteristiky plemene a kočky se tak stále podobou blíží domácí kočce. Znaky, které chovatelé několik desetiletí šlechtili, tak během několika generací zaniknou. Britská kočka bez PP pak nejspíš nebude tak velká a zavalitá jako její kolegyně s PP, nebude mít tak hustou srst, kulatou hlavu a nádherné tmavě oranžové až měděné oči, ale bude to jen trošku mohutnější šedivá kočka se žlutýma očima.


 

Jak poznat zdravé kotě?

 

Než si kotě koupíte, pořádně si ho prohlédněte a osahejte. Koťátko nesmí mít žádný výtok z očí, nosu a uší. Uši musí být čisté, špinavé uši mohou znamenat přítomnost vnějších parazitů (ušní svrab). Zadeček musí být čistý bez známek průjmu. Srst musí být čistá a neslepená, kotě musí být dobře živené a hravé. Koťátko nesmí být apatické. Je možné, že se bude chovat jinak, než když není rušeno návštěvou, proto je vhodné pozorovat kotě delší dobu, nebo ho jít navštívit několikrát.

Kotě musí mít platný očkovací průkaz, kde je napsáno jeho jméno, pohlaví, barva srsti, v případě ušlechtilých koček též plemeno, a hlavně kdy bylo kotě očkováno. Nekupujte si kotě, které nebylo očkováno, vystavujete se tím riziku, že si koupíte nemocné zvíře, jehož léčení bude stát spoustu peněz. Předpokladem zdravého kotěte je, že matka byla před nakrytím odčervená a je v příslušných intervalech očkována. Před očkováním se koťata odčervují, protože vnitřními parazity (škrkavkami) se mohou nakazit sáním mléka od matky. Kotě se odčervuje podle toho z jakých pochází podmínek (byla-li matka před nakrytím odčervena, žije-li kotě venku či v bytě atd.). Běžné je odčervovat koťata ve věku 6, 9 a 12 týdnů. Základní kotěcí vakcínou (panleukopenie-kočičí mor a rhinotracheitida-kočičí rýma) lze kotě očkovat nejdříve ve věku 8-9 týdnů. Kotě získává protilátky z mateřského mléka (v případě, že kočka byla očkována), jejichž množství se postupně snižuje a ve třech měsících prakticky vymizí. Proto je potřeba kočky přeočkovat vždy po stáří tří měsíců. A tím se dostáváme k tomu, jak staré kotě si vlastně pořídit.

  

Při odchodu do nového domova musí být kotě odčerveno a očkováno alespoň základní kotěcí vakcínou, což není dříve než ve věku 8-9 týdnů. Po očkování by kotě mělo zůstat asi 14 dní v domácnosti, kde se narodilo. Je to nutné pro dobré vytvoření imunity. Nekupujte si tedy kotě, které není odčervené a očkované a je mladší než 10 týdnů. V chovatelském řádu SCHK je povoleno prodávat koťata až ve stáří 13 týdnů. Pro správný fyzický i psychický vývoj kotěte je nutné, aby zůstalo co nejdéle u matky. Z mateřského mléka získává potřebné protilátky a matka učí kotě čistotě (používat kočičí záchůdek). Brzké oddělení kotěte od matky může mít za následek špatný vývoj kotěte. Při jakékoliv změně prostředí je kotě náchylnejší k různým onemocněním, což může u malého a neočkovaného kotěte způsobit i jeho uhynutí. V lepším případě necháte několik set Kč na veterině za očkování a léčení kotěte. Kotě brzy oddělené od matky může být nečistotné a naučit ho používat kočičí záchůdek dá hodně práce.

 


Barevné variety britských koček

 

Jednobarevné kočky (i bílé a kouřové) : oranžové oči

 

Černá, čokoládová, skořicová, modrá, lila, plavá (fawn), černě želvovinová, čokoládově želvovinová, skořicově želvovinová, modře želvovinová, lilově želvovinová, plavě želvovinová, červená, krémová, bílá , dále varianty kouřové.

 

Tabby :oranžové oči

Černá mramorovaná/tygrovaná/tečkovaná/habešská, čokoládově mramorovaná/tygrovaná/tečkovaná/habešská, skořicově mramorovaná/tygrovaná/tečkovaná/habešská, modře mramorovaná/tygrovaná/tečkovaná/habešská, lila mramorovaná/tygrovaná/tečkovaná/habešská, plavě mramorovaná/tygrovaná/tečkovaná/habešská, dále tato barvy + želvovinově mramorovaná/tygrovaná/tečkovaná/habešská, dále tyto barvy + krémově mramorovaná/tygrovaná/tečkovaná/habešská a varianty se stříbřitou

 

Stříbřité a zlaté tabby : zelené oči

Černá stříbřitě mramorovaná/tygrovaná/tečkovaná/habešská, čokoládově stříbřitě mramorovaná/tygrovaná/tečkovaná/habešská, skořicová stříbřitě mramorovaná/tygrovaná/tečkovaná/habešská, modrá stříbřitě mramorovaná/tygrovaná/tečkovaná/habešská, lila stříbřitě mramorovaná/tygrovaná/tečkovaná/habešská, plavá stříbřitě mramorovaná/tygrovaná/tečkovaná/habešská, dále tyto barvy s želvovinovou , a tyto barvy se zlatou.

 

Závojové kočky (shell, chinchilla a shaded) stříbrné a zlaté: zelené oči

Černé stříbřitě lasturová/stínová, čokoládová lasturová/stínová, modrá lasturová/stínová, skořicová lasturová/stínová, lila lasturová/stínová, plavá lasturová/stínová , tyto barvy se želvovinovou a všechny barvy se zlatou

 

Bikolor, harlekýn a van: oranžové oči, odd - eyed - každé oko jiné, modré oči

Černá s bílou, čokoládová s bílou, skořicová s bílou, modrá s bílou, lila s bílou, plavá s bílou, krémová s bílou, všechny barvy a želvovinové a s bílou. Dále všechny barvy plus kresba- mramorovaná/tygrovaná/tečkovaná, ( dále + želvovinová) .

 

Colourpoint: modré oči

Sealpoint,chocolatepoint, cinnamonpoint, bluepoint, lilapoint, fawnpoint, redpoint, creampoint, dále tyto barvy + želvovinová, + tabby, cream/tabby,  stříbřité, smoke, shaded, a  zlaté.


Označení barev:

n- černá; b -čokoládová;a- modrá; c- lila; d - červená; e - krémová; f - černě želvovinová; g - modře želvovinová; h - čokoládově želvovinová; j - lilově želvovinová; o - skořicová; p -  plavá ; q - skořicově želvovinová; r - plavě želvovinová; w - bílá; s - stříbrný tiping; y - zlatý tiping; x - neuznané zbarvení

01 - bílé skvrny "van"; 02 - bílé skvrny "harlekýn"; 03 - bílé skvrny" bicolour"; 04 - bílé skvrny "mitted"; 11 - shaded (stínovaná); 12 - shell (závojová);21 aguti (kresba); 22 - mramorování; 23 - tygrování; 24 - tečkování; 25 - ticked tabby;

 

Barvy očí:

61 -modré oči; 62 - oranžové oči; 63 - nestejně zbarvené oči (modré/oranžové); 64 - zelené oči;